Tube Racks
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (48)
- (51)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (35)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (6)
- (1)
- (50)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (20)
- (1)
- (31)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (38)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (36)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (24)
- (1)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (31)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (13)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (1)
- (13)
- (4)
- (46)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (40)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (86)
- (1)
- (3)
- (5)
- (10)
- (1)
- (20)
- (5)
- (14)
- (1)
- (2)
- (24)
- (2)
- (1)
- (57)
- (7)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (15)
- (20)
- (11)
- (4)
- (14)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (58)
- (2)
- (19)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (28)
- (1)
- (5)
- (56)
- (7)
- (10)
- (9)
- (9)
- (1)
- (3)
- (236)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (48)
- (14)
- (18)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (18)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (50)
- (11)
- (12)
- (190)
- (1)
- (9)
- (6)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (25)
- (226)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (192)
- (1)
- (2)
- (11)
- (27)
- (2)
- (3)
- (36)
- (2)
- (10)
- (4)
- (29)
- (2)
- (57)
- (16)
- (9)
- (6)
- (8)
- (139)
- (8)
- (33)
Filtered Search Results
Velp™ Scientific Sample Rack for DK6 Digestion Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sample rack for use with the DK6 Digestion Unit.
Globe Scientific Snap-N-Rack Tube Racks: 40-Place
Shipped flat to reduce shelf space and easily snaps together for use
| Diameter (Metric) Opening | 25 mm |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Positions | 40 |
| Material | Polypropylene |
Poltex Hamilton Tube Rack Stabilizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Hamilton Tube Rack Stabilizer holds and stabilizes sample tube racks for Qiasymphony, Hamilton or other related extraction/processing machines.
Globe Scientific Polypropylene Test-Tube Racks
Takes up less benchtop space to provide larger work area
| Material | Polypropylene |
|---|
Globe Scientific Test Tube Peg Racks
Manufactured from durable reinforced polypropylene designed to allow easy viewing of tube contents
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Test Tube Peg Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Globe Scientific Wireless Tube Rack - Half size, 20 mm, 20 place
Reinforced nylon for strength and durability with no coatings to chip, peel, or rust with stable racking of tubes
| Array | 4 x 5 |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Test Tube Half Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 20 |
| Material | Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (20 mm) |
Globe Scientific Wireless Tube Rack - Full size, 30 mm, 24 place
Reinforced nylon for strength and durability with no coatings with easy sample identification
| Array | 3 x 8 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 24 |
| Material | Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (30 mm) |
Globe Scientific Wireless Tube Rack - Full size, 20 mm, 40 place
Reinforced nylon for strength and durability with no coatings to chip, peel, or rust with fully autoclavable
| Array | 4 x 10 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 40 |
| Material | Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (20 mm) |
Globe Scientific Full Size Nylon Wireless Test Tube Racks
These fully autoclavable racks are molded from reinforced nylon for strength and durability. Feature no coatings to peel or chip, which make them the ideal alternative to wire coated racks where the formation of rust can be an issue.
| Array | 6 x 12 |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 200 x 102 x 57 mm |
| Positions | 72 |
| Material | Reinforced Nylon |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (13 mm) |
Simport™ Scientific MultiRack™ Tube Racks
Compact, lightweight and stackable. MultiRack™ Tube Racks are composed of a chemical-resistant acetal polymer that won't shatter or stain.
| Height (Metric) | 6.5 cm |
|---|---|
| Width (English) | 4.5 in. |
| Length (Metric) | 29.3 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Length (English) | 11.5 in. |
| Material | Acetal Polymer |
| Width (Metric) | 11.5 cm |
| Height (English) | 2.5 in. |
Cole-Parmer™ Essentials Microcentrifuge Tube Rack, 5 mL, 20 Place; 1/Ea
Crystal-clear color allows for easy sample viewing.
Poltex Hamilton Tube Rack Stabilizer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Hamilton Tube Rack Stabilizer holds and stabilizes sample tube racks for Qiasymphony, Hamilton or other related extraction/processing machines.
Globe Scientific Snap-N-Rack Tube Racks: 60-Place
Shipped flat to reduce shelf space and easily snaps together for use
| Height (Metric) | 7.2 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 17 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 9.68 x 4.13 x 2.83 in. (24.6 x 10.5 x 7.2cm) |
| Width (English) | 4.13 in. |
| Length (Metric) | 24.6 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Length (English) | 9.68 in. |
| Positions | 60 |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 10.5 cm |
| Holds | Tubes (16 to 17 mm) |
| Height (English) | 2.83 in. |
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |